Aktualności

Dziękujemy za liczne odwiedziny stoiska firmy Matermacc podczas targów Agritechnica w Hanowerze, które odbyły się w dniach 8-14 listopad 2015r. 
 

 

 

Strip-Till, czyli wgryzanie się w glebę zębami minigłębosza, za którymi wysiewane są punktowo nasiona. Międzyrzędzia nie są uprawiane w ogóle, co oszczędza paliwo, ogranicza wzrost chwastów i parowanie wody z gleby.
slide1.png
slide2.png
slide3.png
slide4.png
slide5.png
slide6.png
slide7.png
 
kwi 21, 2015

Wysiew punktowy metodą Strip- Till


Strip-Till, czyli wgryzanie się w glebę zębami minigłębosza, za którymi wysiewane są punktowo nasiona. Międzyrzędzia nie są uprawiane w ogóle, co oszczędza paliwo, ogranicza wzrost chwastów i parowanie wody z gleby.

Strip-Till, czyli wgryzanie się w glebę zębami minigłębosza, za którymi wysiewane są punktowo nasiona. Międzyrzędzia nie są uprawiane w ogóle, co oszczędza paliwo, ogranicza wzrost chwastów i parowanie wody z gleby.

Uprawa systemem pasowym pozytywnie oddziałuje na wielkość zbiorów. System ten pozwala na zebranie większych plonów aniżeli przy stosowaniu tradycyjnego sposobu uprawy. Dzieje się tak poprzez działanie efektu brzegowego. Rośliny które rosną na obrzeżach pól czy plantacji są większe, zdrowsze i często również dorodniejsze. Zawdzięcza się to lepszemu wykorzystaniu składników glebowych. Do takich obszarów dociera również lepiej światło, a dzięki cyrkulacji powietrza między rzędami szybciej zostają one przewietrzane i oczyszczane. Jest to korzystne zwłaszcza przy porach deszczowych kiedy wzrasta zagrożenie różnego rodzaju grzybami.

Zostawione pasy gleby nieuprawianej pozytywnie wpływają na jej eksploatację. Znajdujące się w niej mikroorganizmy przyśpieszają rozkład elementów pozostawionych w jej wnętrzu, a także zatrzymują w niej węgiel. Wpływa to na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jak donoszą badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, straty CO2 są o ponad 82% mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod uprawy orkowej. Zostało udowodnione, iż system ten ogranicza wzrost chwastów. Pozostawiona warstwa materii na powierzchni ogranicza ich rozwój.

Ważnym czynnikiem jest temperatura gleby. Jej ogrzewanie jest istotne i wpływa na tempo wzrostu roślin. Gleba w pasie jest dobrze napowietrzona i luźna. Dzięki temu korzeń rośliny może swobodnie przenikać przez warstwy ziemi, a dzięki wyższej temperaturze szybciej się rozrastać. System uprawiania pasowego przy użyciu technologii Strip Till powoduje, iż gleba w uprawianych pasach ogrzewa się nawet o 2% stopnia Celsjusza szybciej niż w przypadku do rzędów nieuprawianych. W przypadku kukurydzy kiełki ukazują się po 10 dniach przy temperaturze 15 stopni. Gdy temperatura jest niższa i wynosi 10 stopni, kiełki ukazują się dopiero po 20 dniach.

Parowanie wody z gleby uprawianej przy technologii Striger jest również mniejsze. W pasach zbiera się więcej rosy. Woda deszczowa przenika w pasy ziemi między rzędami, jest w nie wchłaniana i zatrzymywana. Mogą z niej czerpać rośliny w niej uprawiane. Jest to szczególnie ważne w przypadku gleb suchych i piaszczystych, zwłaszcza w okresie wegetacji. Jak wiadomo system orkowy wysusza glebę, a podczas silnych opadów powoduje stanie wody na powierzchni. Stosowanie technologii uprawy pasowej jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Coraz częściej w myśl polepszenia efektywności uprawy roślin rezygnuje się z uprawy systemem orkowym. Ogranicza to występowanie niekorzystnych zjawisk.

Powyższe zalety są głównymi jakie niesie ze sobą uprawa pasowa Strip Till. W zależności od uprawianej rośliny korzyści te mogą się zmieniać.

Agregat jest zmodyfikowana konstrukcja własnego projektu p. Czajkowskiego z Sokołowa koło Golubia Dobrzynia. Maszyna jest zagregowana z nowym model siewnika MS8250 Matermacc. Jest to maszyna 16 rzędowa składana w pozycji horyzontalnej osiągając szerokość transportowa 3m!! Możliwa jest kombinacja siewu w sekcjach wysiewających 16 x 45cm (burak), 12 x 75cm (kukurydza). Jednostki są szybko demontowane zatem przestawienie siewnika z 16 do 12 rzędów zajmuje jedynie kilkanaście minut. Dodatkowo siewnik wyposażony jest w zestaw do oprysku herbicydów. Zestaw posiada 2 zbiorniki po 200L montowane z przodu ciągnika. Dawkowanie płynów jest sterowane dzięki elektrozaworom.
Jednostki wysiewające to standardowa sekcja MS8000 z precyzyjnym systemem wysiewu MegicSem- 5 lat gwarancji.

 

banner1.jpg

Pogoda

Meteovista.pl Zawsze aktualna pogoda
Copyright: MaterMacc
Projekt i wykonanie: Strony internetowe Pro-link